Strzała

Korab

Herby rodu Wietrzykowskich

Wrocław, POLAND

 Do strony głównej

GENEALOGIA
rodziny Wietrzykowskich

Wietrzykowski Family Genealogy

 

 

Waldemar Wietrzykowski      kontakt © 2004-2017  net3plus www.net3plus.polhost.pl

 Zdjęcie mojej Rodziny Wietrzykowskich - willa w Śremie, rok 1936

  Zdjęcie mojej Rodziny Wietrzykowskich - willa w Śremie, rok 1936

Siedzą na ziemi (dzieci od lewej na zdjęciu): wnuki Władysława Wietrzykowskiego
    -  Jerzy Wietrzykowski syn Waleriana Wietrzykowskiego,
    - Zbigniew Wietrzykowski  syn Edmunda Wietrzykowskiego

Siedzą na krzesłach (od lewej na zdjęciu):
     - Władysław Wietrzykowski, ojciec i dziadek
     - matka żony Albina Wierzykowskiego
     - żona Albina Wietrzykowskiego
     - Albin Wietrzykowski, syn Władysława i Ludwiki Wietrzykowskich
     - Ludwika Wietrzykowska,  z domu Jaskólska
     - ojciec żony Albina Wietrzykowskiego

Stoją (od lewej na zdjęciu)
     - Walerian Wietrzykowski, syn Władysława i Ludwiki Wietrzykowskich
     - Bola Wietrzykowska,  żona Leona Wietrzykowskiego
     - Edmund Wietrzykowski
     - ? Wietrzykowska,  żona Waleriana Wietrzykowskiego
     - Leon Wietrzykowski, syn Władysława i Ludwiki Wietrzykowskich
     - Jadwiga Wietrzykowska, córka Władysława i Ludwiki Wietrzykowskich
     - Pelagia Wietrzykowska,  żona Edmunda Wietrzykowskiego
     - ?
     - ?
     - ?

Dokumenty posiadane przez Władysława Wietrzykowskiego świadczące o szlacheckim rodowodzie, ordery z Powstania Wielkopolskiego i inne, zaginęły po dokonaniu natychmiastowego wysiedlenia rodziny przez Niemców w 1939 r. z jego  willi w Śremie, w której następnie zamieszkała rodzina niemiecka. W czasie nagłego wysiedlenia nie wolno było nic zabrać ze sobą.

 

Co mnie skłoniło do zrobienia drzewa?


W związku z wiadomością, iż Pani Maggie Wietrzykowska poszukuje informacji na temat rodziny Wietrzykowskich, jaką znalazłem w internecie: 

I am looking for any ifo about cousin or relatives of my greatgrandfather Michal Wietrzykowski. His son, Eram Wietrzykowski was born in 1891 in Dziewanow near Plock. I am also looking for informations about other Wietrzykowski or Wietrzychowski families.

Maggie Wietrzykowska                                                       


i korzystając z faktu, że mam na nazwisko również Wietrzykowski, na łamach net3plus zrobiłem drzewo genealogiczne rodu Wietrzykowskich.
 

Prośby o informację


Zamieszczam tutaj treści e-maili jakie otrzymałem  od moich czytelników z prośbami do zwiedzających tą stronę o przekazanie informacji dotyczących członków Rodziny Wietrzykowskich. 

Drogi czytelniku, jeżeli i ty szukasz informacji o członkach Rodziny  Wietrzykowskich prześlij do mnie pocztą e-mail tu kontakt treść takiej prośby. 

 

Rodziny Wietrzykowskich

 

Moja Rodzina Wietrzykowskich

Rodzina Jacka Wietrzykowskiego

 Rodzina Kathie Thannisc Wietrzykowski

  Rodzina Tomasza Wietrzykowskiego

 

 

Inne strony z drzewami genealogicznymi rodziny Wietrzykowskich

 

Drzewo genealogiczne Wisławy i Pawła Wietrzykowskich

 

 

Inne Rodziny powiązane poprzez żony z moją Rodziną Wietrzykowskich

 

Rodzina Feliczaków

Rodzina Wünsche 

Rodzina Koziołkiewicz

Rodzina Figułów

 

 

Moja Rodzina Wietrzykowskich

 

Władysław i Ludwika Wietrzykowscy

Władysław Wietrzykowski urodził się 09.12.1871 r. a zmarł 06.02.1961r. w Śremie. Był Powstańcem Wielkopolskim odznaczonym za walkę. Do 1939 roku był zawiadowcą stacji PKP Śrem Wielkopolski (chodził po peronie z zegarkiem kieszonkowym, dumny, że pociągi odchodzą z jego stacji punktualnie). Miał braci na Śląsku. Prawdopodobnie dwóch z nich wyjechało do Niemiec. Wybudował przed II wojną światową willę w Śremie. W czasie okupacji hitlerowskiej w 1939 roku został wysiedlony ze swego domu i przez rok internowany w obozie w Łodzi. Do swojej willi wrócił dopiero po wojnie. Willa była zarekwirowana przez cały okres okupacji 1939 - 1945 r. przez Niemców.

Ludwika Wietrzykowska z domu Włodarek, żona Władysława Wietrzykowskiego. Urodziła się 20.08.1872 r. a zmarła 24.08.1959 r. w Śremie.

Dzieci Władysława i Ludwiki

Jadwiga Wietrzykowska

Walerian Wietrzykowski był urzędnikiem PKP

Edmund Wietrzykowski - patrz Edmunt i Pelagia Wietrzykowscy

Leon Wietrzykowski był zawiadowcą stacji PKP

Albin Wietrzykowski był dziennikarzem, autorem książek o obozie niemieckim w Żabikowie koło Poznania

Edmund i Pelagia Wietrzykowscy

 

Edmund Wietrzykowski urodził się 19.10.1904 r. w Niewolnie powiat TrzemesznoEdmund Wietrzykowski urodził się 19.10.1904 r. w Niewolnie powiat Trzemeszno a zmarł 08.02.1966 r. w Jarocinie. W 1918 r skończył szkołę niemiecką. Po 1918 roku skończył polską szkołę średnią w Trzemesznie. Do 1939 roku był adiunktem w urzędzie PKP w Jarocinie. W czasie wojny z uwagi na znajomość języka niemieckiego był pracownikiem biurowym Deutsche Reichsbahn. Po wojnie był kierownikiem referatu oddziału PKP. Za pracę otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Do 1939 roku należał do Legionów Marszałka Piłsudskiego. W czasie wojny był kilkakrotnie internowany. Był wspaniałym dziadkiem dla swoich wnuków.


Pelagia Nina Wietrzykowska z domu Feliczak, żona Edmunda Wietrzykowskiego. Urodziła się 29.11.1910 w Wysłowicach koło Środy WielkopolskiejPelagia Nina Wietrzykowska z domu Feliczak, żona Edmunda Wietrzykowskiego. Urodziła się 29.11.1910 w Wysłowicach koło Środy Wielkopolskiej a zmarła 10.10.2000 r. w Jarocinie. Posiadała szczególną umiejętność szydełkowania koronek. Była osobą dbającą o swoją elegancję, wspaniałą żoną, wzorem wdowy, umiejącą skupiać rodzinę wokół swojej osoby, świetną organizatorką życia domowego i posiadała dużą energię i optymizm życiowy. Najważniejszą rzeczą w jej życiu była rodzina i jej dobro. Była wspaniałą babcią dla swoich wnuków.

Dzieci Edmunda i Pelagii

 Zbigniew Wietrzykowski - patrz Zbigniew i Grażyna Wietrzykowscy

Włodzimierz Wietrzykowski - patrz Włodzimierz i Jolanta Wietrzykowscy

Zbigniew i Grażyna Wietrzykowscy

Zbigniew Wietrzykowski urodził się 21.08.1930 roku w Chociczy powiat Jarocin. W czasie okupacji hitlerowskiej ukończył szkołę niemiecką dla polskich dzieci w Ciświcy koło Jarocina. Od kwietnia 1944 roku z uwagi na dobrą znajomość języka niemieckiego skierowany został przez Aarbeitsamt do pracy jako telefonista w Fabryce Mebli Gebrüder Thöner w Jarocinie Zbigniew Wietrzykowski urodził się 21.08.1930 roku w Chociczy powiat Jarocin a zmarł 4.04.2006 roku we Wrocławiu. W czasie okupacji hitlerowskiej ukończył szkołę niemiecką dla polskich dzieci w Ciświcy koło Jarocina. Od kwietnia 1944 roku został skierowany przez Aarbeitsamt do pracy w Fabryce Mebli Gebrüder Thöner w Jarocinie. Z uwagi na dobrą znajomość języka niemieckiego pracował tam również jako telefonista (w Rejestrze Instytutu Pamięci Narodowej "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" został zarejestrowany jako robotnik przymusowy). Ukończył gimnazjum Ogólnokształcące. Następnie Liceum Handlowe w Poznaniu. Był Powstańcem Poznańskim w pierwszym w PRL strajku generalnym w Poznaniu w czerwcu 1956 roku. Po ukończeniu Uniwersytetu Wrocławskiego Wydziału Prawa otrzymał tytuł magistra prawa. Wieloletni dyrektor instytucji i przedsiębiorstw państwowych. Ostatnio od 1976 do 1990 dyrektor naczelny Fabryki Domów dla Budownictwa Rolniczego. Został odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi a także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Górską Odznaką Turystyczną 1952 r. Oprócz tego zajmuje się medycyną, zielarstwem i leczeniem wielu chorób i dolegliwości. Sporządza mikstury zielarskie. Wzorowy mąż i człowiek. Posiada wysoki autorytet w rodzinie i wywiera dodatni wpływ na jej spójność i samorealizację. Potrafi skutecznie i oddanie bronić interesów rodziny. Służy cenną pomocą oraz doradztwem prawnym i medycznym. Pomógł wielu osobom.


Grażyna Wietrzykowska z domu Wünsche, żona Zbigniewa Wietrzykowskiego urodziła się 10.09.1937 roku w mieście Mikaszewice nad Prypecią - dawne tereny PolskiGrażyna Wietrzykowska z domu Wünsche, żona Zbigniewa Wietrzykowskiego urodziła się 10.09.1937 roku w mieście Mikaszewice nad Prypecią - dawne tereny Polski. Średnie wykształcenie, kursy księgowości. Główna Księgowa dużego ośrodka szkolenia specjalistów obsługi maszyn budowlanych we Wrocławiu. Odznaczona Orderem Zasługi Dla Budownictwa i licznymi dyplomami. W 1965 roku należała do Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego we Wrocławiu, a w 1980 roku do Związku Zawodowego Nauczycielstwa Polskiego "Solidarność" we Wrocławiu. Jej hobby to hodowla kwiatów, krzewów ozdobnych - szczególnie róż. W dzieciństwie przebywała w latach 1946 - 1949 w Prywatnej Szkole Powszechnej Sióstr Franciszkanek, Misjonarek Maryi w Klemensowie powiat Zamość. Szkoła mieściła się w pałacu Hrabiego Zamojskiego, siedzibie rodowej Zamojskich. W czasie pobytu w szkole u Sióstr Franciszkanek odpoczywał ówczesny biskup Lubelski ks. Stefan Wyszyński, późniejszy Kardynał i Prymas Polski. W czasie pobytu udzielił jej bierzmowania. Z pobytu były robione zdjęcia, które jednak zaginęły. Była przygotowana przez Siostry do powitania biskupa Stefana Wyszyńskiego przez deklamowanie wierszyka. Z tego tytułu siedziała też razem z Wyszyńskim i jego sekretarzem pod dębem Zamojskich w parku. Uczyła się u Sióstr grania na fortepianie, a w chórze piosenek patriotycznych, wojskowych, harcerskich i moniuszkowskich. Posiada umiejętność haftu francuskiego i robótek ręcznych. Wzorowa żona. Wielbicielka przyrody i kwiatów. Prowadzi hodowlę unikalnych roślin ogrodowych i róż.

 

Włodzimierz i Jolanta Wietrzykowscy

Włodzimierz Andrzej Wietrzykowski urodził się 07.11.1949 roku w Jarocinie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Jarocinie - matura 1967 r. W 1969 roku ukończył Szkołę Chorążych w Mińsku Mazowieckim. W służbie zawodowej w Wojsku Polskim do 1985 roku. Ze względu na stan zdrowia przeszedł w stan spoczynku w stopniu chorążego sztabowego. Od 1997 roku pracuje jako inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. Po ukończeniu specjalistycznego studium zawodowego otrzymuje tytuł zawodowy technika BHP i zostaje specjalistą BHP. Z kolei kurs w Szkole Aspirantów Pożarnictwa Państwowej Szkoły Pożarowej w Poznaniu daje mu uprawnienia do prowadzenia szkoleń i spraw związanych z ochroną przeciwpożarową w zakładach pracy. Hobby: problemy zawodowe, tutystyka, czytelnictwo. Mieszka w Biedrusku koło Poznania.

Jolanta Lidia Wietrzykowska, żona Włodzimierza Wietrzykowskiego z domu Sobańska urodziła się 06.11.1950 roku w Lubiążu woj. dolnośląskie. Jej rodzice (Sobańscy) w 1947 roku wrócili z Francji, gdzie mieszkali od lat 20-tych XX wieku jako polska emigracja zarobkowa. Ojciec Wojciech Sobański był górnikiem w północnej Francji (rejon Lille). Mieszkali w małej miejscowości Bebrage. Rodzeństwo: siostry Żaklin, Teresa oraz bracia: Michał,  Jan i Stefan urodzili się we Francji i w 1947 roku razem z rodzicami przyjechali do Polski. Jolanta urodziła się już w Polsce. Pracuje jako księgowa.

Dzieci Włodzimierza i Jolanty

Sławomir Norbert Wietrzykowski urodził się 02.10.1975 roku w Poznaniu. Ukończył m.in. Średnie Studium Zawodowe o profilu społeczno - prawnym. Obecnie licencjonowany pracownik biura ochrony w Poznaniu.

Dzieci Zbigniewa i Grażyny

Waldemar Zbigniew Wietrzykowski - patrz Waldemar i Anna Wietrzykowscy

Zapis usunięty w dniu 29.06.2021

Waldemar Zbigniew Wietrzykowski urodził się 28.07.1957 roku w Pleszewie województwo poznańskie. Ukończył Elektroniczne Zakłady Naukowe MERA-ELWRO we Wrocławiu. Studiował na Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Górnictwa a następnie na Wydziale Elektroniki. Praktykę zawodową odbył w Sofii w Bułgarii. Po ukończeniu studiów prowadził prace na Politechnice Wrocławskiej nad wzmacniaczami parametrycznymi niskich napięć. Autor kilkudziesięciu programów komputerowych do obsługi baz danych z wykorzystaniem technik internetowych i sztucznej inteligencji. Autor publikacji o treści informatycznej. Mgr inż. elektroniki, informatyk, programista. 

  Wręczenie dyplomu za zajęcie I miejsca w strzelaniu z łuku w kategorii mężczyzn
Wręczenie dyplomu za zajęcie I miejsca w strzelaniu z łuku w kategorii mężczyzn   (Raków 2004 r)

Pamiątkowe zdjęcie z Prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem
 Pamiątkowe zdjęcie z Prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem
(Raków 2004 r)

Zawody w strzelaniu z łuku
Zawody w strzelaniu z łuku
(Raków 2005 r)

Pamiątkowe zdjęcie z Prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem  (od lewej:Roman, Łukasz i Waldemar Wietrzykowscy)
 Pamiątkowe zdjęcie z Prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem  (od lewej:Roman, Łukasz i Waldemar Wietrzykowscy)
(Raków 2005 r)

  Poobiednia przejażdżka (Raków 2005 r)
Poobiednia przejażdżka (Raków 2005 r)

 Anna Łucja Wietrzykowska, żona Waldemara Wietrzykowskiego, z domu Figuła. Urodziła się 12.05.1961 roku w Namysłowie. Wyższe wykształcenie, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu, mgr inż., Studium Nauczycielskie, kurs przedsiębiorczości.

Dzieci Waldemara i Anny

Tomasz Wietrzykowski urodził się 20.05.1989 roku we Wrocławiu - patrz: "Zespół muzyczny OBELISK

Roman Wietrzykowski urodził się 25.12.1990 roku we Wrocławiu - patrz: "Zespół muzyczny OBELISK

Łukasz Wietrzykowski urodził się 02.11.1993 roku we Wrocławiu - patrz: "Zespół muzyczny OBELISK

 

 

Rodzina Feliczaków

 

Powiązana z rodziną Wietrzykowskich poprzez Pelagię Ninę Wietrzykowską żonę Edmunda Wietrzykowskiego z domu Feliczak

 

Jan i Marianna Feliczak

Jan Feliczak, urodził się w 1880 roku a zmarł 04.01.1941 roku w Poznaniu. Do 1939 roku początkowo właściciel wytwórni wozów, powozów, bryczek, czterech kamienic w rynku, w Środzie Wielkopolskiej. Następnie przeniósł się do Poznania, gdzie posiadał warsztaty, willę i sad.

Marianna Feliczak  z domu Stefaniak żona Jana Feliczaka. Urodziła się w 1886 roku w Kromalicach koło Środy Wielkopolskiej a zmarła w 1949 roku w Poznaniu.

Dzieci Jana i Marianny

Rozalia Feliczak

Pelagia Nina Feliczak później Pelagia Nina Wietrzykowska

Helena Feliczak

Józef  Feliczak

Franciszek Feliczak (grał na skrzypcach)

Czesław Feliczak

Leon Feliczak

 

 

Rodzina Wünsche

  

Powiązana z rodziną Wietrzykowskich poprzez Grażynę Wietrzykowską żonę Zbigniewa Wietrzykowskiego z domu Wünsche

Edward i Stanisława Wünsche

Edward Wünsche oficer Armii Austriackiej z przed 1900 roku. Rodzina jego posiadała duży dom w Jarosławiu wraz z sadem. Dokumenty dotyczące Edwarda Wünsche były zdeponowane w Muzeum Kolejowym w Dęblinie i zaginęły w 1980 roku. Do 1918 roku Polska była pod zaborami austriackim, pruskim i rosyjskim. Jest pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Jarosławiu.

Stanisława Wünsche żona Edwarda Wünsche z domu Talent.

Dzieci Edwarda i Stanisławy

Maria Wünsche urodziła się w Wiedniu. Wyższe wykształcenie - Wyższa Szkoła Ekonomiczna we Wrocławiu. (była kombatantem wojennym)

Aurelia Wünsche urodziła się w Jarosławiu. Zmarła w 20 -tych latach życia

Alfred Wünsche - patrz Alfred i Janina Wünsche

Kazimierz Wünsche - patrz Kazimierz Wünsche

Kazimierz Wünsche urodził się w 1919 roku w Jarosławiu, a zmarł 10.07.1980 roku w Warszawie. Uczęszczał do szkół w Anglii. Kapitan Lotnictwa oraz pilot wojskowy i cywilny. Uczestnik walk powietrznych Brygady Pościgowej w Kampanii Wrześniowej Polskich Sił Powietrznych, następnie we Francji oraz Dywizjonów 303 i 315 biorących udział w Bitwie o AnglięKazimierz Wünsche urodził się w 1919 roku w Jarosławiu, a zmarł 10.07.1980 roku w Warszawie. Uczęszczał do szkół w Anglii. Kapitan Lotnictwa oraz pilot wojskowy i cywilny. Uczestnik walk powietrznych Brygady Pościgowej w Kampanii Wrześniowej Polskich Sił Powietrznych, następnie we Francji oraz Dywizjonów 303 i 315 biorących udział w Bitwie o Anglię. Za działalność bojową odznaczony był Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz szeregiem innych odznaczeń polskich, brytyjskich i francuskich. Instruktor Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, długoletni pilot lotnictwa sanitarnego, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Hobby - grał na wielu instrumentach muzycznych.  Uczestnik znanego po wojnie zespołu muzycznego "Starówka" w Warszawie. Dokumenty dotyczące Edwarda Wünsche były zdeponowane w Muzeum Kolejowym w Dęblinie i zaginęły w 1980 roku. Pisarz polski Arkady Fiedler opisuje między innymi o Kazimierzu Wünsche w książce pt. "Dywizjon 303".

Alfred i Janina Wünsche

Alfred Wünsche   urodził się 03.07.1917 roku w Jarosławiu a zmarł 02.01.1980 roku w Dęblinie. Wykształcenie średnie techniczne. Pracował w Fabryce Samolotów i Fornirów w Pińsku do 1939 roku. Uczestnik wojskowej kampanii wrześniowej. Urzędnik PKP po 1945 roku. Posiadał duże zamiłowanie i zdolności artystyczne. Wykładał w szkole plastycznej w Dęblinie. Udzielał się społecznie w związkach zawodowych PKP, w szkole oraz jako organizator imprez kulturalnych. Autor elementów wystroju pomieszczeń pod imprezy kulturalne. Hobby - kajakarstwo, wędkarstwo, grzybiarstwo, majsterkowanie i filatelistyka.

 

Alfred Wünsche   urodził się 03.07.1917 roku w Jarosławiu a zmarł 02.01.1980 roku w Dęblinie. Wykształcenie średnie techniczne. Pracował w Fabryce Samolotów i Fornirów w Pińsku do 1939 roku. Uczestnik wojskowej kampanii wrześniowej

Na pierwszym planie Alfred Wünsche

Jego kuzyn Adam został rozstrzelany 17.09.1939 roku w Mielnikach na pograniczu polsko - rosyjskim (odnaleziony wspólny grób 18 oficerów jak podano 09.14.2002 roku w Programie Polskiego Radia)

Janina Wünsche żona Alfreda Wünsche z domu Koziołkiewicz urodziła się w Zamościu. Ukończyła szkołę handlową. Potem Uniwersytet Powszechny we WrocławiuJanina Wünsche żona Alfreda Wünsche z domu Koziołkiewicz urodziła się 24.11.1920 roku w Zamościu, a zmarła 14.04.2005 roku we Wrocławiu. Ukończyła szkołę handlową. Potem Uniwersytet Powszechny we Wrocławiu. Ukończone kursy kosmetyczne wszystkich stopni pozwoliły od 1960 do 1985 roku prowadzić własny Zakład Kosmetyczny. W czasie II wojny światowej była sanitariuszką w szpitalu przyfrontowym. Ukończyła wtedy kurs sanitariuszek. Cechuje się wysoką kulturą osobistą, aktywnością i energią życiową oraz oddaniem, miłością i gotowością do obrony rodziny.

Dzieci Alfreda i Janiny

Grażyna Wünsche później Grażyna Wietrzykowska

Róża Wünsche

Maria Wünsche

 

 

Rodzina Koziołkiewicz

 

Powiązana z rodziną  Wünsche poprzez Janinę Wünsche żonę Alfreda Wünsche z domu Koziołkiewcz

   

Julian i Aniela Koziołkiewicz

Julian Koziołkiewicz był notariuszem. Zginął w łapance hitlerowskiej zamęczony na Majdanku w Lublinie. Brat jego wyjechał na Alaskę.

Aniela Koziołkiewicz żona Juliana Koziołkiewicz z domu Smolewska.

Dzieci Juliana i Anieli

Jerzy Koziołkiewicz - urodził się w 1939 roku. Urzędnik państwowy.

Stefania Koziołkiewicz z nazwiska męża Tarnowska zmarła 11.08.1994 w Bydgoszczy. Wyższe wykształcenie. Z zawodu nauczyciel historyk. Jej pierwszy mąż porucznik Edward Adamczuk (Ewald) był oficerem Armii Krajowej - pseudonim "Boruta". Ukrywał się u proboszcza w Świtańcu. Po schwytaniu przez Niemców zginął w obozie koncentracyjnym Auschwitz - Birkenau (Oświęcimiu). Z pierwszym mężem i jego kolegą Tarnowskim, z którym wzięła ślub po śmierci męża, walczyła w czasie okupacji w partyzantce. Stefania była kapitanem Związku Walki Zbrojnej Ziemi Zamojskiej - pseudonim "Borutowa". Jej drugi mąż Stanisław Tarnowski był także kapitanem Związku Walki Zbrojnej Ziemi Zamojskiej pseudonim "Rose". Stanisław zmarł 12.08.1994 roku w Bydgoszczy. Razem walczyli w licznych partyzanckich potyczkach z Niemcami, odznaczeni licznymi orderami i odznaczeniami.

Janina Koziołkiewicz później Janina Wünsche

Bogusław Koziołkiewicz - wyższe wykształcenie, nauczyciel, dyrektor Szkoły Podstawowej w Miastku powiat Chojnice.

 

 

Rodzina Figułów

 

Powiązana z rodziną Wietrzykowskich poprzez Annę Wietrzykowską żonę Waldemara Wietrzykowskiego z domu Figuła

  

Albin i Janina Figuła

Albin Figuła 

Janina Figuła  z domu Dargiewicz.

Dzieci Albina i Janiny

Elżbieta Figuła 

Jerzy Figuła

Anna Figuła później Anna Wietrzykowska

Maria Figuła później Maria Kubaszewska

Piotr Figuła

 

 

Rodziny Wietrzykowskich z innych gałęzi

 

Rodzina Jacka Wietrzykowskiego

 

Do rodziny Jacka Wietrzykowskiego należą , nieżyjący już, słynni poznaniacy: ks. dr. inf. Aleksy Wietrzykowski - były rektor Seminarium Duchownego oraz harcmistrz Sylwester Wietrzykowski były komendant Hufca Poznań Jeżyce. Dla upamiętnienia również ich pamięci jest w Poznaniu ulica Wietrzykowskich .


Dziadek Jacka Wietrzykowskiego był chorążym ułanów przed 1939 r. Mieszkał wraz z żoną Moniką Wietrzykowską w Tworzanicach pod Lesznem

Ich Dzieci

 

Jadwiga Wietrzykowska

Jerzy Leon Wietrzykowski

Michał Wietrzykowski

Zofia Wietrzykowska

Wiesława Wietrzykowska

Hanna Wietrzykowska mieszka na ojcowiźnie

Dzieci Jerzego Wietrzykowskiego

Jacek Wietrzykowski muzyk o 21 letnim, dużym doświadczeniu w zakresie muzyki rozrywkowej, po praktyce zagranicznej, a nierzadko i występach koncertowych i telewizyjnych. Występy na koncertach, balach, bankietach, firmowych szkoleniach integracyjnych i konferencjach szkoleniowych, w marketach, na dancingach, imieninach, jubileuszach i weselach. Patrz: Jacek Band

Hanna Wietrzykowska

Dzieci Jacka Wietrzykowskiego 

Trzech synów

 

 

Rodzina Kathie Thannisch (Wietrzykowski)

 

Henry Sylwester Wietrzykowski

Henry Sylwester Wietrzykowski

 Dzieci Sylwestra

Kathie Wietrzykowska - później Kathie Thannisch.  Miała wójka Joseph i ciocię Esther.

 (Kathie: My father's name was Henry Sylvester Wietrzykowski.  My uncles and aunts were :  Joseph, Esther)

 

 

Rodzina Tomasza Wietrzykowskiego

 

Leonard Wietrzykowski

Leonard Wietrzykowski - był zawiadowcą PKP.

Dzieci Leonarda

Bogusław Wietrzykowski - jest kuzynem Zdzisława Wietrzykowskiego ze Śremu 

Dzieci Bogdana

Tomasz Wietrzykowski

Adam Wietrzykowski

Tomasz i Anna Wietrzykowscy

Tomasz Wietrzykowski - mieszka w Poznaniu

Anna Wietrzykowska 

Dzieci Tomasza i Anny

Laura Wietrzykowska - urodziła się 11.2003 r. 

Adam i Marta Wietrzykowscy

Adam Wietrzykowski - mieszka w Obornikach Śląskich

Marta Wietrzykowska 

Dzieci Adama i Marty

Filip Wietrzykowski - urodził się w 1998 r. 

 

E_maile z zagranicy jakie otrzymałem

 

* 10.11.2003 r *

Otrzymałem maila z Ameryki od Kathie Thannisch (Wietrzykowski). Przeprasza, że nie mówi i nie pisze w języku polskim i podaje informacje dotyczące swojej rodziny.

I'm sorry, I don't read or speak polish.  My father's name was Henry Sylvester Wietrizykowski.  My uncles and aunts were :  Joseph, Esther,  (In have forgotten my other aunt's name).   Wouldn't it be wonderful, if we were related somewhere thru all this!?

Kathie Thannisch (Wietrzykowski)

* 12.12.2003 r *

Otrzymałem kolejnego maila z Ameryki od Freda.  Fred interesuje się pochodzeniem swojej żony Alice. 

Oboje nie znają polskiego, ale podobnie jak Kathie Thannisch (która napisała do mnie również z Ameryki) bardzo się interesują tym tematem. Przy okazji dziękuję im za życzenia świąteczne pod moim adresem.  

Hello Waldemar,
Thank you for the information you have given me regarding the surname Wietrykowski. It has given me some additional spellings of the name which I can use in searching for other relatives of my wife Alice. Unfortunately my wife and I do not speak Polish so we do not understand some of the information you have given us.
We hope that you and your family have a wonderful Christmas and New Year.

Cordially,
Fred S. Mazoyer

 

 

Prośby o informację

1.

Nadleśnictwo Krynki z/s w Poczopku (woj. Podlaskie) prosi o pomoc w udzieleniu informacji na temat p. Jana Wietrzykowskiego urodzonego dnia 15-05-1885 w Warszawie. W latach od 1918 do 01-07-1933 był Nadleśniczym w Nadleśnictwie Sobobór (RDLP Lublin), w roku 1939-09-30 został zabity w Poczopku. Interesuje nas informacja jaką pełnił funkcję w Nadleśnictwie Krynki czy był nadleśniczym czy leśniczym. Za udzielone informacje z góry dziękujemy.

Kontakt:  Tel 0-85 722-14-46, 722-14-10 wew. 108     poczta e-mail


 2.

Ponowienie prośby:

Nadleśnictwo Krynki z/s w Poczopku ponawia prośbę o udzielenie informacji na temat p. Jana Wietrzykowskiego s. Franciszka i Marii Amelii z domu Buchner urodzonego dnia 15-05-1885 w Warszawie. Major rezerwy Wojska Polskiego. W latach 1918-1933 Nadleśniczy Nadleśnictwa Sobibór ( Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie), w latach 1938-1939 Nadleśniczy Nadleśnictwa Krynki ( RDLP Białystok) . Zamordowany 30-09-1939 w Poczopku ( Ostrów Płn) przez „czerwonych drużbantów”. Za udzielone informacje z góry dziękujemy.


Kontakt:

Tel. (085) 722-14-10; 722-14-46

e-mail: krynki.biuro@bialystok.lasy.gov.pl

Julita Żyndul. 

 

Informacje o rodzinach Wietrzykowskich z internetu

 

1.

Sun Jul 11 14:00:17 1999 Name: Mary Fambrough E-mail: weldonfambrough@prodigy.net From: St. Louis, MO Comments: Trying to locate information on the WIETRZYKOWSKI(sp?), ROHR, MEYER families. According to family members, John and Josephine WIETRZYKOWSKI(sp?)immigrated to this country from Germany around 1910 or 1911. John worked in the coal mines for many years. They brought three children, Margaret, b. May 1907, (married name became Warlock), and Helene, b. June 1909 (married name was Rohr), and Gertrude b. June 1909 (married name was Sharav).They also brought a young boy (Herman Lippold(sp?)who was a nephew of a friend.

2.

March 25-28, 2000: National Leadership Development Conference. Fontainebleau Hilton Resort and Towers. Miami Beach, Florida. For additional information on the Conference, please contact Rose Wietrzykowski; Ph: (312) 464-4325; Fax: (312) 464-5845; Email: Rose_Wietrzykowski@ama-assn.org; Website: www.ama-assn.org

3.

Author: Maggie Wietrzykowski, Date: 24 Oct 1998 12:00 PM GMT. I am looking for any ifo about cousin or relatives of my greatgrandfather Michal Wietrzykowski. His son, Eram Wietrzykowski was born in 1891 in Dziewanow near Plock.
I am also looking for informations about other Wietrzykowski or Wietrzychowski families.

4.

W - Lista osób skazanych na karę śmierci przez Wojskowe Sądy

Nazwisko i imię Nazwa WSR

Numer  sprawy sądowej

Rok Wykonanie kary
Wietrzykowski Bogusław Poznań 422 1947 ?

 5.

Wietrzykowski Genealogy and Family Resources

6.

 Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836-1861(1867).
Wśród 4513 nazwisk widnieje nazwisko Wietrzykowski herbu Korab. Dla zainteresowanych podaję adres strony Szlachta polska.

Herb Korab

 7.

Na stronie Głos Wielkopolski znalazłem następujące informacje:

"Kościół na Podolanach (dzielnica Poznania) od początku był niezwykły. Został bowiem wybudowany nielegalnie na terenach podarowanych przez zacną rodzinę Wietrzykowskich....Dziesięć lat temu nowy proboszcz ks. Pierzchała zrobił kapitalny remont świątyni. Przybyła okazała dzwonnica, urokliwa grota z szemrzącym strumykiem, obelisk, dający świadectwo poczynaniom rodu Wietrzykowskich".

8.

Na stronie tutaj znalazłem następujące informacje o jednej z rodzin Wietrzykowskich:      

"Przybyli do Rakowa z Poznania. Stamtąd wtedy wyjechało wielu Polaków wysiedlanych przez Niemców ze swoich domów i gospodarstw. On, z wykształcenia prawnik, pracował jako  tłumacz, zatrudniony przez  niemieckich żandarmów urzędujących w Rakowie. Cała rodzina mówiła po niemiecku, co być może spotykało się z podejrzliwością. Podobno Wietrzykowski  współpracował z Armia Krajową, z  centralą,  miał realizować zlecane w Warszawie przez dowództwo zadania. Mówi się, ze nie jeden raz informował miejscowych o planach Niemców.
     Tymczasem Kaczaja, dowódca małego zbrojnego oddziału, który kwaterował za tzw. Starym Mędrowem, w przysiółku Grodno, wydał na niego wyrok śmierci zarzucając mu współprace z Niemcami. Wysłał po niego swoich ludzi. Ci, na furmance wywieźli rodzinę Wierzykowskich - męża, żonę i córkę - do lasu położonego w okolicach cmentarza w Rakowie. Tam zastrzelili Wietrzykowskiego  i jego żonę. 
     Córka ocalała, wyrwała się oprawcom i przez lasy uciekła do oddziału partyzanckiego stacjonującego w okolicach Rębowa. Partyzanci zaopiekowali się nią. Wstąpiła do oddziału i udało jej się przeżyć wojnę. Dowództwo Armii Krajowej przysłało śledczych, którzy na miejscu sprawdzili okoliczności sprawy. Kaczaja, który skazał na śmierć Wierzykowskich - sam dostał za to od Armii Krajowej karę śmierci. Wyrok wykonano. Do dziś na cmentarzu w Rakowie, niedaleko wejścia, znajduje się grób Wietrzykowskich, wzniesiony po wojnie przez ocaloną od śmierci  córkę".

 

Autorzy: Redakcja strony, tekst i rysunki czarno-białe: Waldemar Wietrzykowski, rysunki kolorowe: Roman Wietrzykowski - lat 12